5 Most Abused Fashion Trends This Year

16 Haziran 2013 Pazar

Hiç ardı arkası kesilmeyen trend akımında sizin de "yaa abi şunu da artık giymeyin yaa" dediğiniz, ama kendinizin de bi türlü sevmekten alıkoyamadığı durumlar oldu mu? İşte bu sömürülen hatta kanırta kanırta iliğini kemiğini kuruttuğumuz trendlere hep beraber göz atalım.
So this week's IFB Project is about lists. And guess who is good with lists? Me! Surprise surprise. Accepting the challenge, here i am writing the first subject popped in my mind: "most abused fashion trends". 
Have you ever felt annoyed by how some trends are overused? But you can not stop loving them. If so, it means i'm not alone. It's like they're everywhere. Read the list below and tell me if you agree :)
  1. Leopar deseni: Yani tamam ben de gardrobumda leopar desenli bir şal bulundurmaktan suçluyum, ama bu desenin sıradan bir kıyafeti daha kadınsı yaptığı da bir gerçek. | The leopard print: I don't know how many times i have seen an outfit with even a little leopard print hint. Although i'm also guilty of owning a leopard scarf, i can't help, i love it.


     2. Geçen seneden beri neon: Aman allahım! Bence neon kullanımını yasa çıkartıp tek parçaya indirmeliler, ama dozunda kullanıldığında da kıyafete neşe katar neon. | Neon, since last year: There must be a rule about using neon, like it must be illegal to use more than 1 piece. All over neon is not a good idea, seriously. Again, i also have a pair turqouise neon shoes, and i'm happy with it. The main rule is keeping it simple.

    
        3.  Zımbalar: Ne diy projeleri ürettik biz bu zımbalarla... Ayrıca bizzat sağdaki kazağın benzerine sahip olmanın haklı gururunu yaşıyorum | Studs and spikes: Believe me i own a sweater just like the picture below, plus you can create so many diy ideas with spikes and studs.


    4. Aynalı gözlükler: Bu da bloggerlar sayesinde meşhur olmuş bir trend, bu yaz daha çoook göreceğiz gibi görünüyor | Mirrored sunglasses: Needless to say, this summer you are going to see whole lotta mirrored sunglasses.

images from the web

     5.  Bilekten bağlı stilettolar: Bu sene kaç bloggerda gördüğümü saysam heralde burdan köye yol olur. Ama bu ayakkabıdaki asalet hiçbir şeyde de yok hani. | Sandal heels with ankle strap. They look so lady like, i'm totally in love with them, although i don't own one.

images form the web

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder