Blogging 101: How I Started Blogging

26 Ocak 2015 Pazartesi


Yeni bir yazı serisiyle karşınızdayım bundan sonra ayda bir yada iki yazı Blogging 101 serisine ait olacak. Bu seri 3.5 senedir içinde olduğum blog dünyası, kendi deneyimlerim ve naçizane tavsiyelerimden oluşacak. Konuya en başından başlamak istediğim için benim bu dünyaya nasıl adım attığımı anlatmak istedim. Eğer şimdiden yazmamı istediğiniz bir konu varsa yorum olarak yazmayı unutmayın!

Dediğim gibi yaklaşık 3.5 senedir aralıklı da olsa blog yazıyorum, (bi durup bi bırakma sebeplerimden şurada ve şurada bahsetmiştim). İlk açtığımda ne yazacağıma dair bir fikrim bile yoktu, İlk bikaç ay hiçbirşey yazmadım, sonra ne yazsam acaba diye düşünürken bir gün "müziği seviyorum e o zaman şarkıcılar hakkında yazayım bari" dedim ve ilk yazımı Pitbull hakkında yazdım (gülmeyin). Daha sonra -tamamen can sıkıntısından- madem bişey yazmak istiyorum o zaman kendi hayatımı yazayım bari dedim (çok kişinin umrundaymış gibi), o sıralar Pucca'nın hala blogunda yazdığı vakitlerdi, düşünün ne kadar eski...Bikaç ay da böyle yazdıktan sonra, o zamanlar daha yeni yeni yükselişe geçen moda bloglarını okumaya başladım ve modadan zerre kadar anlamama rağmen bu sefer de moda hakkında yazmaya başladım.Bukalemunluk benim genlerimde var, hatırlatmak isterim.

Her ne kadar yazma konusunda zayıf olsam da, kendimi blog dizaynı ve html konusunda geliştirdim ben de. Canım sıkıldıkça tema değiştirip yeni headerlar yaptım, bu yüzdendir ki bu konuda kimseye ihtiyaç duymadan işlerimi hallettim. Blog dizaynının bloggerın kişiliğini yansıttığını düşünenlerdenim. Bu arada çirkin temalı çok takipçili blogger görünce hala sinir oluyorum.

Moda yazmayı seviyordum ama diğer yırtık moda bloggerları kadar olamadığım için hep bir eksiklik hissettim. Çok da hakim olmadığım bir alanda ahkam kesmek içten içe komik geliyordu bana. Ama gariptir ki bir yandan da bilinirliğimi artırıyordum. Sonra ani bir kararla tüm eski kişisel yazılarımı sildim. Bu dönem aynı zamanda mezuniyetimde de geldiği için buraları boşlamaya başladım, benimle başlayanlar atı alıp Üskidar'a varmışlardı bile. Bazen insanın öncelikleri değişiyor diyelim kısaca biz bu duruma.

Sonra bazı şeyler yoluna girmeye, taşlar yerine oturmaya başladı. Ben tekrar buraya kesin dönüş yapmaya ve bu sefer daha profesyonelce düşünmeye karar verdim. İnsanların blog okumayı bırakıp youtube izlemeyi tercih ettiklerini düşünenlere de ne aksini kanıtlamayı bir borç bilirim.

facebook / twitter / instagram

2 yorum :

  1. Blog tasarımın cidden sana aitse emeğine sağlık. Bende hep deniyorum ama pek zevkli olduğum söylenemez. Bu yüzden tuhaf şeyler çıkıyor ortaya. Seninki o kadar sade, şık ve kaliteli duruyor ki..

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Canım çok teşekkürler,, beğendiğine çok sevindim :) Bu hazır aldığım bi tema ama kurulumunu ve üzerindeki bazı değişiklikleri ben yaptım :)

      Sil