Buying High End Products For The First Time

19 Ocak 2015 Pazartesi

Soldan sağa: Nars Satin Lip Pencil (Yu)-Mac Sweetie-Nars Creamy Concealer (Honey)

1 ay boyunca para biriktirdiniz, sonunda istediğiniz o pahalı ruju öğrenci harçlığınızdan artırıp almaya karar verdiniz. O heyecanlı gün gelip de mağazaya girdiğinizde satış görevlisi sizinle ilgilenmedi bile. Hatta siz kendi imkanınızla rujları denerken size garip garip baktı. Spor kıyafetiniz ve sade makyajlı halinizle sizi pek de umursamadığını düşündünüz. En sonunda kimse bakmayınca hevesiniz kırılıp mağazadan çıktınız.

Bu senaryo benim kısmen başıma gelen bir olay. O günden sonra da o markanın o şubesine bir daha uğramadım. Yine aynı markadan alışveriş yaptım belki ama o gün o mua'da gördüğüm vurdumduymaz tavrı bir daha yaşamak istemedim.

Hala da yüksek fiyatlı ürünler alırken haififten çekingenlik gelir bana, sanki o ürünler çok ulaşılmaz da benim almaya seviyem yetmiyormuş gibi. Aslında bu bir marka stratejisidir. Ürünlerin çok nadide ve ulaşılamaz olduğuna sizi inandırıp sanki bunları satmak, onların bize bahşettiği bir lütufmuş gibi gösterirler. Siz de o ürüne sahip olunca işte bu yüzden kendinizi özel hissedersiniz. Tamamen pazarlama oyunu gibi dursa da aslında drugstore markalarla high end markaları birbirinden ayıran temel unsur bu. Aynı marka çatısı altında bulunan L'oréal ile Ysl'in sadece birkaç içeriğin ve ambalajın farklı olduğu  birbirine muadil ürünler çıkartmasını da bu şekilde açıklayabiliriz,

Ben şimdi sizin hikayenizi duymak istiyorum, sizin high en ürün alırken yaşadığınız komik/histerik bir anı var mı, ya da bir mağazaya girerken sırf ciddiye alınmak için takındığınız tavır? (benim var çünkü)
4 yorum :

 1. Kesinlikle katılıyorum! Bu bahsettiğin markadaki bazı mualar resmen dövecek gibi bakıyor, ilgilenmiyor... Tabi ki istisnalar var ama durum genel olarak böyle :(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben yalnızca 2 kere çok ilgili ve sevecen muaya denk geldim, artık bişey alıcaksam yalnızca onlara gidiyorum! :D

   Sil
 2. Maalesef herkes ayni seyden sikayetci :D Bu yüzden online satisini seviyorum, ama bu sekildede renkleri denemiyorsun. Benim stratejim cok asiri sik ken magazaya gitmek ve daha önce bilgilenip onlara fazla birsey sormamaya gerek kalmamasi :) Basimda dikilen saticilari sevmedigim icinde özellikle cumartesi gibi cok kalabalik olacagini bildigim günlerde gitmeyi seviyorum. Mac Counterdeki saticilarla ama iyi tecrübelerim var simdiye kadar, en gicik olay teyzemle benefit de onun icin ürün denemek istiyorduk, ve bayan cok ükale bir tavirla bir iki gönülsüz birseyler sürdü yüzüne, bir iki ürün daha soruncada "ful makyaj yapamam kusuruma bakmayin" gibi bir yanit vermisti, cok sasirmistik.Benefitde sevdigim bir markadir ama bu olaydan beri bir iki ürün disinda fazla birsey sormamak gerekiyormus onu anladim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de bazen burnu havada davranıyorum ki çok yanaşmasınlar :D Ama cumartesi kalabalığı fikri mükemmelmiş doğrusu!
   Ukala tavırlı satış elemanlarını da anlayamıyorum doğrusu, düzgün muamele yapsa bir değil üç ürün satabilecekken kendi kendisine zarar veriyorlar.

   Sil