Single Girl's Fridge Problem

2 Şubat 2015 Pazartesi


En son yemekle ilgili yazdığımda size hastalıklarımdan bahsetmiştim ve özellikle tek yaşadığım için
de yemek yapma motivasyonumun olmadığından dem vurmuştum. Ve yine 2 ay önce düşük kan değerlerim yüzünden hastenelik olduğumdan beri kendimi yemek yapmaya alıştırmaya çalışıyorum. Ufak da olsa bir düzen oturttum. Artık daha çok ev yemeği yiyorum ve siz de benim gibi "uff yemek yapmakla ne uğraşıcam zaten işten akşamın bi körü dönüyorum" diyenlerdenseniz diyeceklerime kulak verin:

Annenizin gönderdiklerinin kıymetini bilin
Mesela bana annem bazen yufka bazen aşure... bıdı bıdı bi sürü şey gönderir. Bunları zamanında bitiremeyip dökmüşlüğüm çok vardır. Ama zamanla bunları ziyan etmemeyi öğrendim.

Haftalık alışveriş ve yemek yapma günü belirleyin 
Benim için bu gün pazar, çünkü cumartesi gezme tozma işlerini halletmiş oluyorum. Alışverişe çıkmadan genel olarak evin her odasına ve buzdolabına bakıp eksik ne varsa not alıyorum. (Evet marketi not defteri ve kalemle gezen, aldıklarının üstünü çizen kız benim) Döndüğümde ise asıl olay başlıyor. Aldığım sebzelerin tamamını doğrayıp o gün yemek yapmayacağım kısmını buzluğa kaldırıyorum ve o akşam en az 2 kap yemek yapıyorum, bu da bana çarşamba akşamına kadar yetiyor. Yemekten sıkılırım o kadar uzun süre aynı şeyi yiyemem diyorsanız da bi akşam salata ekleyin bi akşam yoğurt bu kadar basit.

Derin dondurucu, buzdolabı poşeti ve fırın torbasıyla kanka olun 
Benim pazar akşamı aldığım tavuk, sebze ya da kavurduğum kıymanın bir kısmı mutlaka derin dondurucuya gider. Sonuçta kimin akşamın bi körü yorgun argın kesme doğrama işine vakti var ki? Elime aldığım sebzeleri tavukla beraber fırın torbasına doldurup fırına verdim mi yarım saatte yemeğim hazır oluyor.

Sevdiğiniz baharat ve çeşnileri katmayı unutmayın
Yemeğe tadını veren en önemli şeylerden biri de baharatlardır. Sıradan bir yemeğin içine kattığınız kekik, nane yada kimyon gibi baharatlar yemeğin tadını arttırdığından çok az malzemeyle bişey yapsanız bile onun tadı daha anlamlı gelecektir.

Hiçbişey yoksa hazır çorba var
Evet gerçekten bişey yemek istemediğim akşamlarda bi kap çorbanın beni kurtarmışlığı vardır.

Şimdilik benim öğrendiklerim bunlar. Hala profeyonel olamasam da en azından anneme bu akşam yemek yedim diyebiliyorum bu da bana yetiyor!

Mine facebook / twitter / instagram
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder