Blogging 101: Tema Seçimi ve Kaliteli Tema Örnekleri

18 Mart 2015 Çarşamba


Bugün sizinle blogumu yeniden yayına aldığım günden bu yana bana en sık sorulan konuyu anlatıyorum. Blogging 101 serisinin en son yazısı hangi platformu seçmeniz gerektiğiyle ilgiliydi,  bu yazımda da size göze hoş görünen bir blog dizaynının temel özelliklerini anlatmaya çalışıcam.

Bir sitenin içeriği kadar göze nasıl göründüğü de önemli. İnsanları okumaya teşvik eden bir dizayn, diğerlerinden bir adım önde olmanızı sağlayacaktır. Blogger platformundan örnek vermem gerekirse, ben yıllarca simple şablonunu kullandım, üzerinde kendi çabalarımla oynamalar yaptım, geçen seneye kadar da para verip tema almadım. Yani elinizde olanla biraz çaba sarf ederek gayet güzel işler çıkartabilirsiniz.
Yalnız en başta dikkat etmeniz gereken belli şeyler var:
 1. Okuyucunun dikkatini dağıtacak her şeyden uzak durun. Bu hareketli bir gif, sayfanın yarısını kaplayan header, şekilli fare imleci, ya da temanın arka fonunun rengi ve karışık deseni (cart pembe gördü bu gözler!) olabilir. Tema sizin yazılarını ve konseptinizi öne çıkartmalı, kendisi geride kalmalı.
 2. Renklerin birbiriyle uyumlu olmasına dikkat edin. Çoğu blogger daha profesyonel göründüğü için  siyah-beyazı tercih ediyor ama benim blogumda olduğu gibi renk kullanar da gayet şık bir görüntü sağlayabilirsiniz.
 3. Göz yormayan okunabilir bir yazı fontu seçin. Kaç kez resimlerini ve içeriğini merak ettiğim bir yazıyı sırf font gözümü yorduğu için okuyamadım allah bilir.
 4. Sosyal medya linklerinizi görünür yerlere koymaya özen gösterin. Eğer yüzünüzü göstermekte bir sakınca görmüyorsanız ana sayfaya kendi resminizi de ekleyin, bu insanların sizinle daha yakın bir bağ kurmasını sağlayacaktır.
Kendi temamı kendim düzenlerken Primp My Blog, I Can Build A Blog ve Xomisse'den çok sık faydalandım. Aradığım pek çok şeyin tutorialı vardı. Nereye hangi kodu eklemeliyim, şu widgetı nasıl değiştirebilirim gibi şeyleri öğrenmek istiyorsanız bulabileceğiniz en sağlam bloglar bunlar.
Eğer kaliteli bir tema satın almak istiyorsanız da benim favorilerim Pearl and Anchor, Lisa's Menagerie, Pipdig, Mlekoshi Playground ve Bella Lulu İnk. Profesyonel görünümlü blogger temalarıyla yaptıkları işin övgüsünü sonuna kadar hak ediyorlar.

Sizin bir blogun görünüşüyle ilgili kriterleriniz ve en sık gördüğünüz hatalar nelerdir? Temasıyla ve dizaynıyla beğendiğiniz bloglar var mı? Yanıtlarınızı bekliyorum!

Mine facebook / twitter / instagram

2 yorum :

 1. Mesela şablonun dışına taşan yazılar, gadget olarak eklenen instagram fotoğraflarının şablonun dışına taşması yarısının görünmemesi yada yazıların çok neonumsu, canlı renklerle yazılması vs. daha bir çok şey sıralayabilirim. Söylediğin gibi canımcım temanın arkaplan rengide çok önemli ya sonra okumadan kapanıyor o yazılar. Gözümü rahatsız eden blogları takip etmekten pek hoşlanmıyorum. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Beni de bazen "insanların nasıl bir göz zevki var" diye sorgulatan durumlar bunlar kesinlikle!

   Sil