Blogging 101: İçerik Üretmek

11 Mayıs 2015 Pazartesi


Bir süredir ara verdiğim Blogging 101 serisine kaldığımız yerden devam ediyoruz. Şimdiye kadar hangi platformu seçeceğinize, blog dizaynı konusunda nelere dikkat etmeniz gerektiğine değindim. Bunlar bir okuyucuyu blogunuza çekmekte öncelikli şeyler ama o kişinin blogda uzun süre vakit geçirmesini sağlayacak şey kaliteli içeriktir.

Yazacağınız konuları belirlemeden önce kategoriler oluşturmakla başlayabilirsiniz. Ben; bakım, moda, yaşam stili ve blogging üzerine yazıyorum. Çoğunlukla da bu kategorilerin dışına çıkmıyorum, blogum da buna göre şekilleniyor. Mesela kitap ya da teknoloji blogu yazacak birisi yalnızca bu konularla yetinmeyip bunların yanına alt kategoriler de ekleyebilir. Bu hem sizin yazdıklarınızın zenginleşmesini hem de okyucularda bir sonraki yazı için merak uyanmasını sağlayacak.

Kategorileri belirledikten sonra, sıra yazıların konularını bulmakta. Ben genelde önce başlığı bulup, sonra yazıları yazanlardanım. Bir oturuşta pek çok başlığı art arda sıralayıp kendimce liste oluştururum. Ondan sonra ona uygun resim-grafik artık ne gerekiyorsa bulmaya ya da çekmeye çalışırım.

Eğer konu bulmakta zorlanıyorsanız size en büyük önerim; son zamanlarda çözüm getirdiğiniz bir konu ya da kendinizce ürettiğiniz projeler hakkında yazmanız. Kendimden örnek vermem gerekirse nude rujlara alternatif olarak gül kurusunu kullandığımı anlattığım yazı ya da ofiste çalışanlar için kolaylık sağlayan güzellik ipuçlarını paylaştığım yazıyı örnek verebilirim. Yani burda önemli olan insanların sorunlarına çözüm getirebilmiş olmak. Bir kişi sizden faydalanmıyorsa sizi takip etmez. Ben de bana bir şey katmayan insanları takip etmiyorum. Hem blogger hem vlogger olarak. 5 cümleyle ürün incelemesi yapmış bir bloggerla robot gibi yazı okuyan duygusuz video çekmiş bir vlogger aynı şeydir benim gözümde.

Herkesin bildiği şeyleri tekrarlamayın. 

Herkesin aldıklarının, giydiklerinin, taktıklarının aynısını alarak farklı olamazsınız. Özgün olmak sizin değerinizi artırır

Ayrıca yazı serileri başlatmak da yaratıcı bir çözüm olabilir. Böylece hem yeni konu bulma sıkıntısı çekmezsiniz hem de insanlara blogunuza tekrar uğramak için bir fırsat yaratmış olursunuz. Mesela şu an okuduğunuz yazı da böyle bir seri.

Tüm bunların dışında belirli günlerde yazmak da faydalı olacaktır. Bu sistem benim için haftanın 3 günü (pazartesi, çarşamba ve cuma) şeklinde. Dediğim gibi insanlara sitenize dönmeleri için ne kadar çok sebep verirseniz o kadar iyi.

Serinin diğer yazılarını okumak için: Blogging101

Şimdi sizin taktikleriniz alalım, bir yazıyı yayınlamadan önce siz ne gibi aşamalardan geçiyorsunuz?

Mine facebook / twitter / instagram (@mineyy__)

5 yorum :

 1. Önce ne ile ilgili yazacağıma karar verip yazıyı yazıp en son başlığı atıyorum.. Önceliğim içerik diyebilirim aslında..Güzel ve farklı bir yazı serisi canım, emeğine sağlık :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim :) Ben yazıyı yazdıktan sonra başlık atınca sürekli ikilemde kalıyorum, o yüzden başlığı önce bulup ondan ilham alıyorum :)

   Sil
  2. Oda bir yöntem tabi haklısın kafa kolay karışabilir o durumda, mantıklı :)

   Sil
 2. Benim eksiğim sanırım başlık üretmek cok duz bi insanım diye mi bilmiyorum ürün tanıtımında kullandığım urunler icin degil kastım istedigim gibi baslık bulamadıgım icin nice postlar var taslak olarak duruyor :) çok yararlı bir yazı olmus benim açımdan tesekkurler Mine :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rica ederim :) Yaratıcı başlık bulmak için önerim, o yazıyı temelde neden yazdığına dönmen olacaktır. Bir neden-sonuç ilişkisi olan başlıklar her zaman daha ilgi çeker :)

   Sil