Kolonyalara Bakış Açımı Nasıl Değiştirdim?

15 Mayıs 2015 Cuma


Oldum olası koku hafızasına önem veren biriyim. Sizin de başınıza sık sık geliyordur mutlaka: Bir anda girdiğim bir ortamda aldığım koku ya da birinin parfümü beynimde bir yerlerde anılarımı harekete geçirtiyor. Hal böyleyken bulduğu yerde parfüm koklama diye de bir huy geliştiriyorsunuz. Fakat ironik bir şekilde değişimden haz etmeyen birisi olduğum için de her beğendiğim kokuyu almıyorum. Bunda, kokuları anılarla bağdaştırmamın etkisi büyük tabi. Yıllardır Jil Sander sun kullanırım, yaz kış hiç değiştirmedim. Hatırlarım bir keresinde üniveristede farklı parfüm almıştım, o gün sarıldığım arkadaşım "sen parfümünü değiştirmişsin" dedi. Böyle de hafızalara kazınan bir insanım :p

Yine Tunalı'da gezerken D&R'a girdiğimde mumların olduğu standın hemen yanında bu kolonyaları fark ettim. Ne yalan söyleyeyim önce şişesi cezbetti beni, şekilcilik serde var zaten. Teker teker koklarken Hazan(Autumn) kokusunu beğendim. İsmi hazan diye hemen ağır, kış kokusu gelmesin aklınıza gayet ferah ve çiçeksi bir kokusu var. Çok iyi tarif edemesem de değişik bir albenisi olan bir koku.

Tabi her şey kokuyla bitmiyor. Açıkçası fiyatları biraz tuzlu. 50 ml. kolonya için 18 lira ödedim. Hatta ilk gittiğimde tereddüt edip alamadım bile. Sonra 2 kere daha yolum düştü ve her seferinde gidip gelip acaba alsam mı diye koklayıp durdum. Aklımda bu kadar yer ettiyse demek ki, diyerek "e küçük boyunu alayım o zaman" diye kendimi avuttum.

Ayrıca hediyelik olarak da çok şık bir seçenek olacağını düşünüyorum. Unisex kokular olması da kolaylık sağlıyor. Markanın diğer ürünlerini merak edenler için: Miss Gaya

Bu aralar kolonyalar baya popüler, sizin sevdiğiniz kokular hangileri? (tütün kolonyası demeyin, vururum!)

Mine facebook / twitter / instagram (@mineyy__)

14 yorum :

 1. :))) tütün kolonyasından nef ret ederim!! Ben edremitten geçerken her sene değişik kolonyalar alıyorum geçen sene zeytin kolonyası almıştık ama hiç daha öncekiler gibi kokmuyordu daha değişik bir kokusu var ama favori kolonyam rebul jasmin :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Zeytin kolonyasını koklamıştım bi kere çok alışıldık bi kokusu yoktu ama. Yaa Rebul zaten hepimizin başının tacı oldu son zamanlarda :)

   Sil
 2. Bu aralar çok hoş çok kaliteli kolonyalar yapıyorlar. Rebel'in birkaç kokusunu beğendmiştim ben de bunu da merak ettim şimdi:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mutlaka gittiğinde kokla, sırf şişesinin asaleti bile yetiyo <3

   Sil
 3. Merhaba sayfanızı tesadüfen keşfettim hemen takibe aldım bende sayfama beklerim seplali.blogspot.com sevgiler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler! Hoşgeldiniz, ben de şimdi bakıyorum sayfanıza :)

   Sil
 4. Yanıtlar
  1. Yine denk gelirsem daha dikkatli koklicam :) Sen de övdüğüne göre ;)

   Sil
 5. Valla ne bileyim pek kolonyacı değilim ama dediğin gibi şu sıralar çok revaçtalar. Yıllarca Balıkesir'de yaşıyınca Mine'ninde dediği Zeytin kolonyası aşinalık yapıyor ama kokusu bana biraz ağır geliyor. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bunu da evladiyelik saklıyorum yoksa ben de kolonya almazdım hiç :D

   Sil
 6. Ben de Bargello markasına ait çikolata kolonyasına bayıldım. Tavsiye ederim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çikolatalı mııı! Çok ilginçmiş :)

   Sil
 7. ben de Rebul'un kolonyalarına bayılıyorum, bunu hiç görmemiştim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rastarsan kokla mutlaka, bu serinin diğer kokuları da hoş :)

   Sil